Marta: 660 751 658 | Mateusz: 786 816 957 matmart.art@gmail.com

Jaką kuchnię wybrać? Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Urządzajac swoje mieszkanie czy dom zadajesz sobie pytanie się czy Twoja kuchnia ma być otwarta, połączona z salonem czy oddzielna? Oba  rozwiązania maja swoje wady i zalety. Twój wybór zależy przede wszystkim od charakteru i zwyczajów właścicieli ,a także wielkości domu czy mieszkania.

Jeśli zdecydujesz się na otwarcie lub zamknięcie kuchni na pokój dzienny jesteś uzależniony od wielu czynników. Należą do nich upodobania kulinarne czy towarzyskie. Tego czy lubimy porządek czy nie. Jeśli  gotujesz dużo i są to potrawy mocno aromatyczne ,jak bigos czy chińszczyzna-musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli kuchnia jest otwarta zapach jedzenia długo będzie się unosił w salonie.

Takich problemów nie przysporzy nam zamknięta kuchnia. Kiedy w domu będzie mieszkać zapracowana bezdzietna para, kuchnia otwarta z małym barkiem  będzie znakomitym rozwiązaniem. W przypadku rodziny wielodzietnej sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Zamiast barku powinieneś przede wszystkim postawić stół z krzesłami, przy którym wygodnie będzie się siedzieć również dzieciom. 

Kuchnia otwarta.

Jeśli lubisz urządzać przyjęcia ,których głównym celem jest wspólne przyrządzanie posiłków kuchnia otwarta jest zaś znakomitym rozwiązaniem. Twoja otwarta kuchnia jest jaśniejsza, ponieważ część światła pochodzi z salonu, w którym okna zwykle są największe. Otwarta kuchnia pozwala nam, aby przygotowując posiłki uczestniczyć w tym co dzieje się w salonie kiedy np. mamy gości.

Kiedy przygotowujemy np. przekąski lub napoje dla przyjaciół, aby wspólnie obejrzeć mecz lub film, oddzielna kuchnia jest dużym minusem. Dzięki otwartej formie nie musimy rezygnować z przyjemności. Możemy być na bieżąco nawet podczas przygotowywania najbardziej skomplikowanej kolacji. Zapachy, hałas ,bałagan  to z pewnością wady otwartej kuchni.

Kiedy twój wybór padnie na otwartą kuchnia musisz wiedzieć ,że ma ona wiele zalet, ale nie jest pozbawiona wad. O tym, jak urządzimy serce naszego domu, powinny zadecydować nasze preferencje i zwyczaje domowników.

Pamiętajmy, że miejsce, w którym powstają posiłki musi być funkcjonalne i bezpieczne, dlatego należy dostosować ilość przestrzeni do posiadanych urządzeń oraz elementów wyposażenia.

Mała kuchnia z czasem może przysporzyć nam więcej problemów, zaś niespójna aranżacja wpłynąć na walory wizualne. Warto przemyśleć, czy kuchnia z widokiem na salon będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Rozwiązanie pośrednie – kuchnia półotwarta.

Lubisz gotować, ale nie koniecznie w samotności? Zdecyduj się na kuchnię półotwartą na salon. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kuchni z jadalnią, gdzie przebywają Twoi bliscy. Dzięki temu będziesz miał z nimi stały kontakt. Jeśli postawisz przeźroczystą ściankę działową lub ażurową szafkę sprawi to , że będąc na widoku, zachowasz jednak odrobinę prywatności. Podobny efekt uzyskasz, decydując się na blat barowy i wysokie stołki, które odgrodzą od siebie dwa pomieszczenia.