Marta: 660 751 658 | Mateusz: 786 816 957 matmart.art@gmail.com

Jak zaprojektować przedpokój?

Mały przedpokój

Mało kto może pochwalić się ogromną przestrzenią od razu po wejściu do mieszkania. Większość z naszych przedpokoi to dość niewielkie metraże w bloku lub domu o przeciętnej powierzchni.  Korytarz to wizytówka naszego domu, pomieszczenie, do którego w pierwszej kolejności zapraszamy naszych gości. To także pierwsze i ostatnie wnętrze, jakie widzimy. Warto więc o nie zadbać i poprawnie je zaprojektować. Jak to zrobić?

Warto pamiętać o kilku przydatnych poradach i trikach, które pomogą optycznie powiększyć przestrzeń i sprawią, by stała się funkcjonalna.

Najważniejszym elementem, każdego przedpokoju  jest miejsce do przechowywania odzieży, butów czy parasoli. Przydatna będzie więc szafa i to nie byle jaka. Ważne by była pojemna. W małych przestrzeniach warto pokusić się o meble wykonane na wymiar w pracowni stolarskiej, by wykorzystać, każdy tak cenny centymetr. Dodatkowo by optycznie powiększyć przestrzeń, dobrym pomysłem jest pokrycie frontów szafy lustrami lub materiałem wykończonym na wysoki połysk. Taki zabieg pomoże nam nieco powiększyć przedpokój. Obrazy, odbite od powierzchni wprowadzą tak poszukiwaną głębię. Rozwiązaniem, które dodatkowo uwydatni ten efekt, będzie zastosowanie na ścianach jasnych kolorów czy fototapet ze wzorami  w trójwymiarze.

Bardzo ważnym elementem dobrze zaprojektowanego korytarza jest oświetlenie. Często hall jest pozbawiony dostępu do światła dziennego. Należy wówczas  zastosować sztuczne oświetlenie, by rozjaśnić wnętrze. Mogą być to zarówno  górne, sufitowe punkty świetlne jak i ścienne kinkiety.

Jakie materiały sprawdzą się w przedpokoju? Tak by długo utrzymać go w nienagannej czystości?

Na ściany wybierajmy farby o jasnych barwach. Odporne na zabrudzenia. Obecnie na rynku jest szeroka gama farb odpornych na ścieranie i zmywanie. Ściany możemy pokryć tapetą winylową, płytkami czy boazerią w nowej odsłonie. Co zdecydowanie poprawi komfort dbania o przestrzeń.

Jeśli chodzi o podłogę, warto zdecydować się na gres i to taki o wysokiej klasie ścieralności, by cieszyć się jak najdłuższym, nieskazitelnym wyglądem.

Niedoceniane, lecz tak bardzo istotne w każdym wnętrzu są dodatki. To one oddają charakter i mówią o upodobaniach właściciela. Korytarz mogą ozdobić nam obrazy z ciekawym motywem, grafiki lustra czy chociażby dekoracje trójwymiarowe.

Konsolka czy półka powieszona na ścianie to doskonałe miejsce, by odłożyć klucze, okulary, zakupy czy  korespondencję. A tym samym nie wprowadzać niepotrzebnego zagracenia już tak małej przestrzeni.

Korzystając z powyższych porad, Nasz korytarz na pewno stanie się przytulnym wnętrzem. Przemyślanym i funkcjonalnym. Choć odrobię, optycznie powiększymy jego metraż, a dzięki odpowiednim materiałom będziemy mogli długo cieszyć się jego wyglądem i czystością.