Marta: 660 751 658 | Mateusz: 786 816 957 matmart.art@gmail.com

Jak umeblować mały pokój?

Mały pokój projekt

Pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni w małym mieszkaniu jest całe mnóstwo. Jednak sprytne rozwiązania są możliwe, tylko trzeba dopasować je do własnego mieszkania. Jeżeli jest to możliwe, zdecyduj się na kuchnię otwartą, połączoną z salonem. Wśród porad jak urządzić małe mieszkanie w bloku dowiesz się, że im większa przestrzeń, tym lepiej jest nią gospodarować.

Małe pokoje powinny stwarzać wrażenie tak dużych, jak to tylko możliwe. Wybierzmy więc jasne kolory i zapomnijmy o jakichkolwiek  zbędnych ozdobach czy dodatkach. Trzymajmy się podstawowego i niezbędnego wyposażenie, niezależnie czy są to łóżka, sofy czy stoły. Upewnijmy się, że możemy się swobodnie poruszać po pokoju. Dzięki połączeniu jasnych kolorów i naturalnego światła, każdy pokój sprawi wrażenie przestronnego, nawet jeśli to tylko złudzenie. Dobre inspiracje na aranżację wnętrz o małej powierzchni to użycie rozkładanych i krzeseł i stolików zamiast tradycyjnych mebli. W razie potrzeby łatwo je rozłożyć, a kiedy nie są potrzebne, nie zabierają cennego miejsca. O tym, jak urządzić małe mieszkanie w bloku, będzie decydował nie tylko rozkład mebli, ale również ich wybór. Na pierwszym miejscu powinniśmy skupić się na najważniejszych meblach i najlepiej ograniczyć się tylko do nich. Zbyt duża ilość mebli powoduje, że niepotrzebnie zagracamy, a nawet marnujemy wolną przestrzeń.

Ponadto wybierane przez nas meble, powinny być raczej lekkie, zajmujące mało miejsca. Przeglądając zdjęcia z aranżacji małych mieszkań, raczej nie natrafimy na ciężkie i masywne meble, które pamiętają poprzednią epokę. Do czynienia mamy z prostymi kształtami mebli, wąskimi blatami, bez zbędnych zdobień.

Małe przestrzenie =jasne kolory

Wiedzę na ten temat możemy czerpać od naszych północnych sąsiadów, czyli Skandynawów. W północnych częściach Europy, w których każdy promień słońca jest na wagę złota, jasne kolory wnętrz nie tylko pozwalają na rozświetlenie pomieszczenia, ale również optycznie powiększają niewielkie mieszkania. Malując ściany na jasne kolory, takie jak biel, écru czy delikatne szarości, możemy mieć pewność, że nie tylko będą odbijać wpadające do mieszkania światło, ale również nadadzą wnętrzu lekkości.

Wzory i  dekoracje 

Dla miłośników eklektycznego stylu może to być trudna do zaakceptowania wiadomość, jednak by optycznie powiększyć przestrzeń, najlepiej unikać wielu wzorów. W niewielkich wnętrzach dobrze sprawdzą się drobne, delikatne motywy w stonowanych kolorach, które nie przytłoczą pomieszczenia. Dodatkowo, jeśli chcemy, by pokój zyskał dodatkowe centymetry, również w pionie, możemy zdecydować się na położenie tapety lub namalowanie pionowych pasów. Dzięki takiemu rozwiązaniu optycznie „podniesiemy” sufit. Dużych i krzykliwych wzorów należy unikać nie tylko na płytkach czy tapetach, ale również na dodatkach i tkaninach.

Przestrzeń w małym mieszkaniu

W małych mieszkaniach warto otwierać przestrzeń, kwestia wyburzenia którejś ze ścian działowych, jest to zadanie czasochłonne i dość kosztowne, jednak efekt, który można dzięki temu uzyskać, zdecydowanie odmieni Twoje mieszkanie. Idealnym miejscem do tego typu zabiegu jest kuchnia i salon. Dzięki wyburzeniu ściany możemy połączyć pokój gościnny z aneksem kuchennym, który będzie wyglądał oryginalnie, a przede wszystkim pozwoli wnętrzu oddychać.

Mniej znaczy więcej

Również w kwestii mebli należy postępować z rozwagą i dobrze przemyśleć ich wybór. W małych mieszkaniach zdecydowanie nie sprawdzą się ciężkie meblościanki, czy masywne komody. Warto postawić na mniejsze, zgrabne meble, utrzymane w jasnej kolorystyce. W niewielkich przestrzeniach najlepiej sprawdzą się szafy wnękowe, które nie tylko są bardzo pojemne, ale również nie przytłaczają całego wnętrza. Do ich wykończenia warto wybrać takie materiały, jak jasną płytę z połyskiem lub lustro. Dzięki temu szafa będzie wyglądać lekko, a dodatkowo będzie odbijać wpadające do wnętrza światło.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku małych mieszkań, będzie postawienie na jeden motyw przewodni, który będzie pojawiał się konsekwentnie we wszystkim pomieszczeniach. Obojętne, czy jest to motyw drewna, botaniczny wzór czy soczysty kolor, możesz go z powodzeniem wprowadzić do niewielkiej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu jednego lub dwóch motywów Twoje wnętrze będzie wyglądało elegancko, spójnie i pomysłowo.

Jednolita podłoga

Wybór podłogi jest niezwykle istotny w aranżacji niewielkich przestrzeni. Również na podłodze starajmy się unikać ciemnych kolorów i dużej ilości wzorów. W małych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się podłogi laminowane, które są dostępne w wielu naturalnych kolorach. Jeśli chcemy maksymalnie powiększyć przestrzeń, warto zdecydować się na jeden wzór paneli i ułożyć go niemal we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki temu uzyskamy przemyślaną i spójną całość. Najlepszym miejscem, by wykonać taki zabieg będzie połączenie salonu z korytarzem, jednak wtedy należy pamiętać, by wybrać podłogę o odpowiedniej klasie ścieralności i użyteczności.

Również sposób ułożenia paneli może znacząco wpłynąć na sposób postrzegania całego wnętrza. W pomieszczeniach, w których jest jedno okno, zaleca się układanie podłogi laminowanej prostopadle do okna. To jedna ze „złotych zasad” montażu podłóg laminowanych w dużych pomieszczeniach. Jednak w przypadku wąskich i długich pomieszczeń typu korytarze, podłogi powinniśmy ułożyć prostopadle do dłuższego boku. To proste rozwiązanie sprawi, że przestrzeń wizualnie się poszerzy.

Światło 

Jasne kolory, które wykorzystujemy we wnętrzu, nie tylko doskonale odbijają światło dzienne, ale również to sztuczne, którego nie może zabraknąć w niewielkich mieszkaniach. Dobrze rozplanowane oświetlenie sprawi, że pomieszczenie będzie zdecydowanie bardziej przytulne. W kameralnych wnętrzach warto zastosować kilka źródeł światła, dzięki czemu przestrzeń optycznie się powiększy. Zatem wybierz efektowne oświetlenie sufitowe i nie zapominaj o lampach stołowych, kinkietach i lampach podłogowych.